Dla kogo ogrzewanie powietrzne?

Ogrzewanie powietrzne można zainstalować w każdym domu o powierzchni powyżej 100 m2. Nie w każdym jednak domu można to zrobić z taką samą łatwością.

W domach murowanych

W tradycyjnych budynkach murowanych ułożenie systemu ogrzewania powietrznego jest nieco bardziej skomplikowane. Przewody powietrzne podwiesza się pod stropami lub układa w kanałach pod podłogą.

Mają one niekiedy znaczne rozmiary, a przy tym nie mogą kolidować z innymi instalacjami w budynku. Aby je ułożyć, czasami trzeba wykonać w ścianach i stropach otwory i bruzdy.

Jeśli nie zostały wcześniej uwzględnione w projekcie domu, trzeba uważać, by nie naruszyć jego konstrukcji, warto więc powierzyć instalację systemu profesjonalnej firmie z dużym doświadczeniem – potrafią oni tak zaprojektować trasę kanałów, że są one niemal niewidoczne dla domowników.

W domach szkieletowych

Dzięki wolnej przestrzeni wewnątrz przegród, łatwiej poprowadzić instalację ogrzewania powietrznego.

Domy szkieletowe są znacznie lżejsze od murowanych, mają więc mniejszą bezwładność cieplną – szybciej się nagrzewają w porównaniu z budynkami tradycyjnymi.

Ogrzewanie powietrzne może być zainstalowane w każdej fazie budowy. Najlepiej jednak, gdy jego projekt powstanie równolegle z projektem budowlanym domu. Można też wykonać instalację ogrzewania powietrznego w już istniejącym domu.

System może być w dowolnym czasie rozbudowany o kolejne funkcje, na przykład klimatyzację.

Źródło: www.muratordom.pl