System ogrzewania powietrznego 1

W naszym klimacie funkcja grzewcza jest zawsze na pierwszym planie. Instalując system ogrzewania myślimy o tym, by w zimie było nam ciepło. Najczęściej jednak zapominamy…

Szczególnej troski jeśli chodzi o wentylację pomieszczeń wymagają nowobudowane obiekty o szczelnej stolarce. W naszym kraju utarł się pogląd, że kanały wentylacyjne służą jedynie do wentylacji pomieszczeń.

Tymczasem w USA już od 50 lat wykorzystuje się je z powodzeniem do uzyskania pełnego komfortu powietrza przez cały rok. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu systemu ogrzewania nadmuchowego.

Powiew ciepła

Nadmuch polega na bezpośrednim podgrzewaniu powietrza w nagrzewnicy. Podgrzane powietrze poprzez wymuszoną cyrkulację natychmiast równomiernie rozchodzi się w całym ogrzewanym obiekcie. W ten sposób daje się wyeliminować czynnik pośredni, jakim jest woda i grzejniki w ogrzewaniu tradycyjnym lub podłoga w ogrzewaniu podłogowym.

Dodatkowo, dzięki zastosowaniu tego rodzaju ogrzewania, całkowita masa powietrza wypełniająca kubaturę pomieszczeń cyrkuluje przez nagrzewnicę dając możliwość kontrolowania jego jakości.

Filtrowanie

Każdy grzejnik – a w szczególności grzejnik z długimi szczelinami i otworami – jest zazwyczaj wypełniony kurzem. Dzięki zastosowaniu prezentowanego ogrzewania cyrkulacyjnego, powietrze powracające z pomieszczeń jest każdorazowo oczyszczane przez filtr powietrza. Istnieje cała gama filtrów znajdujących tutaj zastosowanie – jednorazowe (miesięczne), zmywalne, elektrostatyczne, zmywalne, dla alergików i bakteriobójcze.

Dzięki odpowiednim filtrom można całkowicie kontrolować stopień zapylenia powietrza, np. filtr elektrostatyczny wychwytuje do 95% pyłków wielkości 1 mikrona.

Centralne nawilżanie

Powszechnie znany jest zły wpływ wysuszonego powietrza na drogi oddechowe i skórę człowieka. Pomóc w takiej sytuacji może nawilżanie powietrza. W prezentowanym modelu ogrzewania istnieje możliwość centralnego nawilżania. Dzięki utrzymaniu wilgotności w całym domu, użytkownik ma zapewnioną przyjazną jonizację powietrza (suche powietrze powoduje elektryzowanie dywanów, wykładzin, ubrań) oraz ochronę dróg oddechowych.

Wentylacja i klimatyzacja

W przedstawionym rozwiązaniu świeże powietrze można czerpać z zewnątrz bez otwierania okien. Umożliwia to połączenie kanału powrotnego urządzenia z czerpnią powietrza zewnętrznego. Zainstalowanie na tej drodze filtra daje pewność, że do środka pomieszczenia nie przedostaną się żadni nieproszeni goście np. owady. Dodatkowo, świeże powietrze czerpane z zewnątrz można mieszać z powietrzem już cyrkulującym w pomieszczeniach. Jeżeli pragniemy ochłodzić i osuszyć powietrze, możemy do nagrzewnicy dołożyć kolejny element – klimatyzację. Takie rozwiązanie zapewni latem w pomieszczeniach przyjemny chłód i zlikwiduje nadmierne zawilgocenie.

Koszty eksploatacji

Gdy porównuje się piece o tej samej sprawności, to można stwierdzić, iż zużywają one tyle samo energii (np. gazu spalonego w jednakowych warunkach). Tymczasem porównując konwekcyjne systemy ogrzewania do powietrznych cyrkulacyjnych metod grzewczych, możemy zanotować znaczne oszczędności eksploatacyjne. Dzięki zastosowaniu czerpni cyrkulacyjnych ciepłe powietrze, które normalnie gromadzi się pod sufitem jest wciągane ponownie do systemu cyrkulacyjnego. Już wykorzystanie centralnego nawilżania obniża koszt eksploatacji o 15%, ponieważ zwiększenie wilgotności pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniach z jednoczesnym zachowaniem odpowiedniego komfortu cieplnego. Sumując wszystkie oszczędności jakie uzyskujemy w wyniku zastosowania systemu powietrznego (brak czynnika pośredniego, nawilżanie, cyrkulacja, automatyczne sterowanie) koszty ogrzewania budynku mogą być niższe nawet o 40 %.

Urządzenia

W domach jednorodzinnych i mały budynkach użytkowych stosuje się piece powietrzne o mocy od 10 do 33 kW. Piece mogą być opalane gazem ziemnym (GZ50, GZ35), gazem płynnym, olejem opałowym lub zasilane energią elektryczną, jednak ze względu na niskie koszty eksploatacji najczęściej stosuje się urządzenia gazowe. W Polsce dostępne są piece, różnych producentów  do najpopularniejszych należą Lennox G24MCE oraz Carrier 58MVP importowane z USA i Kanady przez firmę Polski Komfort. W systemach powietrznych stosuje się również szereg urządzeń dodatkowych jak nawilżacze, filtry elektroststyczne, chłodnice i agregaty chłodnicze.

Jakie budynki

System ogrzewania powietrznego (nadmuchowego) można zastosować praktycznie w każdym budynku o powierzchni powyżej 100 m2. Najwięcej instalacji tego typu wykonuje się w domach jednorodzinnych, lokalach biurowych i handlowych  a także we wszelkiego rodzaju obiektach o dużej kubaturze jak magazyny, supermarkety itp. Różnorodność pieców nadmuchowych i swobodna rozbudowa instalacji, pozwala na dostosowanie systemu powietrznego do wymagań konkretnego budynku i jego użytkowników.

Źródło: www.muratordom.pl.